Roditelji čija se deca upisuju u Srednju muzičku školu "Isidor Bajić" žale se da, pored potrebnih dokumenata za upis, moraju da prilože i uplatnicu o donaciji školi.
Upravo smo se vratili sa upisa iz gimnazije Laza Kostic, odmah na ulazu posle dobar dan ugovor o donaciji na 3. 000,00 dinara uz napomenu profesorke, znate donacija "nije obavezna".Nismo znali da ima i takvih donacija.
Nije problem u tri hiljade, nego u blago gorkom ukusu koji je ostao posle prvog kontakta, a onda posle donete uplatnice upisani predaje dokumenta, i prvo pitanje uceniku da li zivis sa oba roditelja,a pre toga smo predali toliko podataka o sebi koje ni sami nismo znali, a koje ocigledno niko ne cita.
Da, povremeno zivi i sa oba roditelja,jer jedan mora da obezbedi protivvrednost za uplatnicu.
Dokle vise to zadiranje u licni status i pravo na privatnost, uzimanjem podataka koje niko nema pravo da trazi i nisu neophodni.
Bilo bi lepo kad bi se neko malo potrudio da kad vec placamo i dajemo podatke, da se bar osecamo kao da je nama neko platio i ucinio,a ne obratno, da ne kazem odvratno.
Kao prvo svi ste navalili da kritikujete posle procitane vesti o nekom bezobrazluku itd. a niko nije bio prisutan da vidi kako je to trazenje uplatnice izgledalo, i koliko se roditelj osetio ugrozenim a ne bio zaista ugrozen.
Takodje, ova prica o hiljama djaka od kojih se dobijaju stotine hiljada evra je smesna jer u recimo srednju muzicku skolu kod nas je upisano oko 200 djaka. I ti djaci za razliku od ostalih skola rabe klavire i ostale instrumente koje treba odrzavati.
U svakom slucaju, ako ste imali neki problem, mogli ste ga terati sa skolom, ali vi biste u isto vreme da vam daca pohadjaju ovu odlicnu skolu, a da se preko medija prepucavate.
Direktori govore jedno, Minostarstvo prosvete drugo pa kako se ponašati. Na upisu nas dočekuju sa ugovorima o donaciji i uplatnicama koje moramo otići uplatiti pre samog upisa. Ako novac ne uplatimo tada se plašimo sankcija prema detetu.Školska uprava kada se požalimo štiti direktore.
Ko kaže da donacije nisu obavezne. Moje dete u ETŠ Mihajlo Pupin su upozorili 5 puta u toku godine da mora platiti tzv školski dinar za koji mi roditelji ne znamo kako se koristi. Ako je Školski odbor doneo tu odluku treba da je i obrazloži.
Kada sam trebao uplatiti nastala je prepirka na koji žiro račun (pretpostavio sam da nešto nije uredu). Kada sam pitao sina šta su dobili za 2500 din rekao je da se učenici bune jer to što su dobili mogli su kupiti za 300 din.Istina da se na taj način najlakše peru pare ali ovo šta se radi u toj školii je previše. Školska uprava i viđikant sve zna i mislim da direktori imaju preveliku saradnju sa njim i pojedinim njenim članovima kao i sa načelnicom prosvetne inspekcije o kojoj u mnogim školama imaju posebno mišljenje..
Za većinu roditelja nije teško izdvojiti 3000 dinara godišnje. Sad pomnožite tu cifru s recimo 1000 djaka... To je blizu 30 hiljada evra godišnje. E, sad mi pokažite jednu, samo jednu novosadsku školu za koju možete da tvrdite da je toliko para uloženo u njeno održavanje. A posle mi objasnite zašto se "donacije" uplaćuju na račune koji su drugačiji od uobičajenih koje škole ističu u svojim dokumentima.
Isto ovako žmurimo i kad u plavim kovertama doniramo Betaniju prilikom porodjaja. A posle trudnice slikaju paštetu i flispapirnatu salamu kojom ih hrane.
Možda vam nije žao dati te pare za školu, al sledeći put kad se češljate napravite veći razmak izmedju magarećih ušiju.
Nije sporna donacija, svi ćemo dati za našu decu i vise ako treba, sporan je način, bezobrazno pitanje " A gde vam je uplatnica?", a kad ja pitam šta plaćam ja to tačno, onda kažu " Ne znam, meni su samo rekli da uz dokumenta na upisu morate imati i uplatnicu "...Nego gospodo iz škole, ovako se to radi, kad već uzimate, uzmite sa stilom :
Sazovete roditeljski sastanak,objasnite roditeljima koliko planirate da ZAMOLITE da doniraju školi i svojoj deci, objasnite im tačno, u dinar za čega će se to potrošiti I zašto ministarstvo i grad to ne plaćaju, zahvalite se roditeljima unapred i obavezno kurtoazno dodate da ko nema ne mora da plati...I svi će vam platiti i sve će biti u redu...Problem je što ste vi bezobrazni, ne poštujete roditelje koji su prvi put u životu ušli na upisu u vašu školu, osioni ste i bahati...Naučite se lepom ponašanju, pa u Novom Sadu smo pobogu....
kada bi država srbija izmirivala obaveze prema školama sigurno da škole nebi ni tražile donacije,ovako ministarstvo na sav glas ubeđuje roditelje da ne plate a onda vaša divna deca tako lepo vaspitana od sptembra do oktobra razjebu školu da ovi nemaju za krečenje sapun,kop.papire,krede...uveo bi vam da platite vazduh koji vam deca udišu
Neko kaže "ako je školovanje besplatno, onda je besplatno!"
Aman više, ljudi! Laže vas sve i jedna mudra faca sa televizije koja kaže da je školovanje besplatno. I, kako li im je samo lako to da kažu na vaš račun!
Šta, uopšte znači besplatno školovanje? Da li može neko da mi objasni? Vi, kao ne znate da se sve u vezi sa školovanjem plaća?
Da li su knjige, možda besplatne, mesečni prevoz, oprema za fizičko, užina (ovako ili onako data), odlazak u pozorište ili bioskop u okviru vannastavnih aktivnosti? O čemu, ljudi pričate? Da li nastavnici rade bez plate? Da li škola može da ima radnika na obezbeđenju besplatno? Da li može da nabavi toalet papir, ili papir za kopiranje besplatno? Da kupi sijalicu, obnovi školski nameštaj, opremi radionicu, besplatno?
Aaaaa, kažete "pa, to im je plaćeno, plaća im ministarstvo, opština". Jeste li sigurni da im plaća? Raspitajte se malo, iznenadićete se neprijatno. U najmanju ruku, naći ćete se u čudu.
Međutim, ono što jeste tačno je da škole na nedopustivo amaterski način pokušavaju to da vam kažu, da ništa nije besplatno. Da im nadležne institucije ne uplaćuju pripadajući novac, ili to vrlo retko čine i u smanjenom obimu. I da vas mole za pomoć, kroz donaciju, koliko ko može, uz davanje prioriteta novcu za obezbeđenje koje je i zakonom obavezno za škole.
Bilo bi lepo i kada bi se novinari 021 ozbiljnije pozabavili ovom temom. Videli smo da znaju da dobiju prigovor roditelja, odu u navedenu "prigovorenu" školu, uzmu izjavu od direktora škole i objave tekst. Verujem da može i drugačije, i bolje od toga. Npr. troškovi rada škole na godišnjem nivou, njihova specifikacija, pokrivenost troškova tokom godine, izvor finansiranja, nedostajući novac, koji deo funkcionisanja škole trpi zbog nedostajućeg novca, kako škole prevazilaze probleme, da li su iscrpeli sve mogućnosti, itd., itd.
Onda će nam svima biti jasnije "u kom grmu čuči zec".
Lazu da mogu deca da se upisu bez placanja kao i sto vrse pritisak na decu i roditelje kad dete upisuje svaku narednu godinu.Znam iz licnog iskustva jedno dete mi je zavrsilo a drugo jos ide u srednju skolu.Imam i kuma koji je profesor u srednjoj skoli koji svake godine crveni kada radi na upisu dece.Direktor skole trazi da nikog ne upisu dok ne plati a ako se neko buni upisu mu da nema kompletnu dokumentaciju i da je duzan skoli za upis.
ostavite muzicku skolu na miru. 2500din godisnje je smesan iznos za pruzeno. drzava daje koliko daje, ako mozemo simbolicno da pomognemo, zasto da ne. I.B. je jedna od retkih veza sa kulturom i koliko-toliko podizanjem nivoa obrazovanja i svesti kod dece a i roditelja. ova skola nije obavezna, ispisite decu pa neka se za dzabe igraju na ulici.
Zna se sta su donacije a sta nisu tako da ne palamudite o necemu sto ne znate a usput postoji u gradu jos jedna Niza Muzicka Skola Josip Slavenski u kojoj se placa obezbedjenje 3000 dinara na polugodisnjem nivou. Znam sve to jer mi je dete upisano tamo i svake godine kada hocete da upisete dete u naredni razred morate to da platite a to je po meni kao i u Isidoru LOPOVLUK jer ako je nesto besplatno onda je besplatno a ja ako mogu doniracu a ako ne mogu ne zelim da mi niko diskriminise dete i ne dozvoli da nesto uci ako nema para barem u ovim nizim skolama.
@Liman3
Imaš li dokaze da potvrdiš da učenik NEĆE biti upisan u školu ako ne plati ''dobrovoljnu donaciju''? Upisala sam svoje dete u srednju školu i nikakvu donaciju nisam dala.Tražili su, naravno!
Svi vi koji ste platili, a sada se navodno žalite, uradili ste tako jer vam je bilo lakše nego da se uhvatite u koštac sa peripetijama. Niste želeli da vaše dete ''ispašta''. Oni (zli službenici koji traže novac) to ne rade mimo vašeg blagoslova; zapravo, vaše ponašanje govori da je ''đački dinar'' roditeljima, ipak, prihvatljiv.
I gimnazija Laza Kostic je primoravala ucenike i to preko razrednih staresina, da placaju svake godine 2.500 - 3.000 dinara a toalet papira smo imali samo kada su se odrzavale predstave u teatru ili u nekim slicnim prilikama...
moje dete ide u Jovinu gimnaziju i plaćamo svake godine oko 2500, na rate kako hoćemo, i nije mi žao nijednog dinara, u toaletma uvek ima toalet papira, tečnog sapuna, ubrusa, tu spada i obezbedjenje, vežbanke za sve predmete, neki radni listovi, godišnjak... u slučaju Jovine gimnazije nije u pitanju otimačina
Zavrsio sam Karlovacku gimnaziju pre 2 godine, i mogu da kazem da nas niko nije silio da placamo "skolski dinar" ili kako god vec zelite to da nazovete. Tek u cetvrtoj godini, kada sam odbio da platim, a nakon 3 godine placanja skolskog dinara, gospodje iz sekretarijata kao i gospodja direktorka, ukljucujuci jos par osoblja skole, poceli su da se ponasaju krajnje neprofesionalno i koliko god grubo zvucalo-BEZOBRAZNO prema ucenicima koji nisu uplatili skolski dinar(ukljucujuci mene).
Dodao bih jos samo to da sam ja (kao i vecina ucenika) saznao tek u cetvrtoj godini da skolski dinar nije obavezan. Dakle 3 godine redovnog placanja od strane 6 odeljenja po generaciji, svako odeljenje prosecno 24 ucenika i skoro svaki je odvojio po 3000 din godisnje.
Porazavajuca je cinjenica da smo u prve dve godine skolovanja ostali bez sale za fizicko, s opravdanjem "skola nije imala para za iznajmljivanje prostora".
SRamota
Ja sam srednju upisala 2006.. i svake godine smo pri upisu morali da uplatimo 2500 ili 3000, ne mogu da se setim, iako je receno da se upis u srednju skolu ne placa.
Pa onda treba lepo da stave upisnina i gotovo, a ako je vec donacija, onda ne bi trebalo da budu fixne cene, a nek neko da i 100 000 ako mu se toliko donira kulturi i obrazovanju...
U Subotici je ista stvar. Niko nista ne pita, samo zatraze sumu. Prilikom upisa 3000 dinara i plus 800 dinara mesecno od septembra. Ima li u ovoj nazovidrzavi ikoga da o takvim desavanjima vodi racuna?
Sa jedne strane je pitanje zakonitosti i obaveze da se plaća donacija.
Sa druge strane je pitanje da li želimo da dete ide u muzičku školu i da li škola može dobro da funkcioniše bez tih donacija.
Drugo, meni je tih par hiljada dinara najmanja stavka - privatni profesori muzike toliko uzimaju za par časova.
Mi smo navikli na besplatno školstvo (i zdravstvo), ali praksa pokazuje da je to danas jednostavno neodrživo. Sa druge strane, uvođenje neke ekonomske cene školarine bi onemogućilo veliki broj ljudi da se školuje. Zato je ovo neko srednje rešenje i mislim da je sasvim pravedno, jedino treba to zakonski regulisati da ne dolazi do nesporazuma. Treba definisati kao u vrtićima - školarina je tolika, budžet finansira toliko, ostalo plaćaju roditelji. Naravno, obratiti pažnju na socijalno ugrožene.
Vreme prolazi, ali isto ostaje i objasnjenja su is
Ili je obavezno ili dobrovoljno, ovako ispada dobrovoljno ali obavezno.
Ako je obavezno onda jedinstveni iznos na nivou npr. grada, opštine,...
Secam se 1994. godine isto je bilo "obavezno" prilikom upisa u Srednju skolu uplatiti troskove, i ako je Ministarstvo prosvete tvrdilo da je naplata nezakonita.
vreme prolazi - 07. jul 2008.
"U Ministarstvu ocenjuju da je naplaćivanje upisa nezakonito i neustavno, i da se to ne može tretirati kao „roditeljski dinar".
Odluku o „roditeljskom dinaru", za učenike koji se upisuju u srednje škole, ne mogu doneti roditeljski saveti izabrani prošle ili ranijih godina, rečeno je Beti, već to mogu učiniti novi saveti u septembru, ali ni tada ti izdaci ne mogu biti obavezni."
Otkrili ste toplu vodu, gospodo. Svake godine škole uzimaju pare, IAKO SE SA NAJVIŠEG MESTA IZ MINISTARSTVA KAŽE DA JE TO ZABRANJENO, ja pre nekoliko godina poverovala medijima(naivka) i morala da se vraćam kući jer je na oglasnoj tabli škole bila okačena uplatnica sa svim potrebnim podacima... I šta? Da se bunim pre nego što se dete upiše(mada s tim nemam nikakav problem), ali znam da će to u zatvorenoj školskoj sredini gde svi štite jedni drugi odmah napraviti "rep" mom detetu, pre nego što je i krenuo. I JOŠ NEŠTO, GOSPODI NOVINARI: "DONACIJE" SE GODINAMA PLAĆAJU , AKO VAM JE DETE PRIMLJENO U JEDNU, VI HOĆETE DA GA PREBACITE U DRUGU ŠKOLU, SAČEKATE DA PRODJU DVE- TRI NEDELJE, ONDA UPIŠETE DETE UZ DONACIJU, ILI PAK KUPITE KOMPJUTER ILI NEŠTO SLIČNO... Provereno u mnogo slučajeva.
Moja kćerka je završila Medicinsku školu "7. april" pre dve godine, svake godine smo MORALI da damo za "troškove učeničkog standarda" po dve-tri hiljade dinara, kao i da platimo privatno obezbeđenje, nešto oko 1500 dinara. Osiguranje nisam htela da platim, pa je razredna izbacila moje dete sa časova i upisala neopravdane izostanke. Šta sam mogla da radim: da sam se žalila, ocena iz fizike bi sigurno bila smanjena, jer tako to rade naši vajni prosvetari.
...na veliku zalost ali je istina da vase dete nece biti upisano ako ne potpisete ugovor o donaciji i ne platite. Sta reci osim da ovo treba kazniti, tj kazniti skolu i otpustiti direktora skole i Roditeljski savet sa novcanim kaznama uz otpustanje pa bi se sledeci opametili. Ovo izvlacenje da nije obavezno je zamazivanje ociju javnosti, vi probajte tamo da upisete dete pa cete videti da li je istina ili ne i na vasu zalost cete se jako gadno iznenaditi da je ovo istina.
Niko nije rekao da nije obavezna donacija. I ja sam za moje dete za upis u osnovnumuzičku školu platila 2.500, i onda je tek dete bilo upisano. Valjda ako je donacija u pitanju, sami roditelji treba da odrede iznos spram svoje finansijske situacije.
Eeee...moje dete je učenik muzičke škole "Isidor Bajić" i zaista mi nije bilo žao da dam tu "dponaciju". Niti mi je žao da platim đački dinar. Od onoga što dobiju od države, škole ne mogu ni šteker da promene. A sume koje su tražene su u rangu pola gajbe piva ili boksa cigareta. Obično roditelji ne razmišljaju koliko utroše za svoju "kulturu". Ali, donacija bode oči.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
"Dobrovoljan" ugovor o donaciji kao uslov za upis u školu
Novi Sad
•03.07.2014.
•06:36 > 07:30
Komentari 32
xxx
Otac
Nije problem u tri hiljade, nego u blago gorkom ukusu koji je ostao posle prvog kontakta, a onda posle donete uplatnice upisani predaje dokumenta, i prvo pitanje uceniku da li zivis sa oba roditelja,a pre toga smo predali toliko podataka o sebi koje ni sami nismo znali, a koje ocigledno niko ne cita.
Da, povremeno zivi i sa oba roditelja,jer jedan mora da obezbedi protivvrednost za uplatnicu.
Dokle vise to zadiranje u licni status i pravo na privatnost, uzimanjem podataka koje niko nema pravo da trazi i nisu neophodni.
Bilo bi lepo kad bi se neko malo potrudio da kad vec placamo i dajemo podatke, da se bar osecamo kao da je nama neko platio i ucinio,a ne obratno, da ne kazem odvratno.
ex djak i profesor
Takodje, ova prica o hiljama djaka od kojih se dobijaju stotine hiljada evra je smesna jer u recimo srednju muzicku skolu kod nas je upisano oko 200 djaka. I ti djaci za razliku od ostalih skola rabe klavire i ostale instrumente koje treba odrzavati.
U svakom slucaju, ako ste imali neki problem, mogli ste ga terati sa skolom, ali vi biste u isto vreme da vam daca pohadjaju ovu odlicnu skolu, a da se preko medija prepucavate.
Majka
IKS
Kada sam trebao uplatiti nastala je prepirka na koji žiro račun (pretpostavio sam da nešto nije uredu). Kada sam pitao sina šta su dobili za 2500 din rekao je da se učenici bune jer to što su dobili mogli su kupiti za 300 din.Istina da se na taj način najlakše peru pare ali ovo šta se radi u toj školii je previše. Školska uprava i viđikant sve zna i mislim da direktori imaju preveliku saradnju sa njim i pojedinim njenim članovima kao i sa načelnicom prosvetne inspekcije o kojoj u mnogim školama imaju posebno mišljenje..
Isto ovako žmurimo i kad u plavim kovertama doniramo Betaniju prilikom porodjaja. A posle trudnice slikaju paštetu i flispapirnatu salamu kojom ih hrane.
Možda vam nije žao dati te pare za školu, al sledeći put kad se češljate napravite veći razmak izmedju magarećih ušiju.
Sazovete roditeljski sastanak,objasnite roditeljima koliko planirate da ZAMOLITE da doniraju školi i svojoj deci, objasnite im tačno, u dinar za čega će se to potrošiti I zašto ministarstvo i grad to ne plaćaju, zahvalite se roditeljima unapred i obavezno kurtoazno dodate da ko nema ne mora da plati...I svi će vam platiti i sve će biti u redu...Problem je što ste vi bezobrazni, ne poštujete roditelje koji su prvi put u životu ušli na upisu u vašu školu, osioni ste i bahati...Naučite se lepom ponašanju, pa u Novom Sadu smo pobogu....
comi
Jelena
Aman više, ljudi! Laže vas sve i jedna mudra faca sa televizije koja kaže da je školovanje besplatno. I, kako li im je samo lako to da kažu na vaš račun!
Šta, uopšte znači besplatno školovanje? Da li može neko da mi objasni? Vi, kao ne znate da se sve u vezi sa školovanjem plaća?
Da li su knjige, možda besplatne, mesečni prevoz, oprema za fizičko, užina (ovako ili onako data), odlazak u pozorište ili bioskop u okviru vannastavnih aktivnosti? O čemu, ljudi pričate? Da li nastavnici rade bez plate? Da li škola može da ima radnika na obezbeđenju besplatno? Da li može da nabavi toalet papir, ili papir za kopiranje besplatno? Da kupi sijalicu, obnovi školski nameštaj, opremi radionicu, besplatno?
Aaaaa, kažete "pa, to im je plaćeno, plaća im ministarstvo, opština". Jeste li sigurni da im plaća? Raspitajte se malo, iznenadićete se neprijatno. U najmanju ruku, naći ćete se u čudu.
Međutim, ono što jeste tačno je da škole na nedopustivo amaterski način pokušavaju to da vam kažu, da ništa nije besplatno. Da im nadležne institucije ne uplaćuju pripadajući novac, ili to vrlo retko čine i u smanjenom obimu. I da vas mole za pomoć, kroz donaciju, koliko ko može, uz davanje prioriteta novcu za obezbeđenje koje je i zakonom obavezno za škole.
Bilo bi lepo i kada bi se novinari 021 ozbiljnije pozabavili ovom temom. Videli smo da znaju da dobiju prigovor roditelja, odu u navedenu "prigovorenu" školu, uzmu izjavu od direktora škole i objave tekst. Verujem da može i drugačije, i bolje od toga. Npr. troškovi rada škole na godišnjem nivou, njihova specifikacija, pokrivenost troškova tokom godine, izvor finansiranja, nedostajući novac, koji deo funkcionisanja škole trpi zbog nedostajućeg novca, kako škole prevazilaze probleme, da li su iscrpeli sve mogućnosti, itd., itd.
Onda će nam svima biti jasnije "u kom grmu čuči zec".
v
futozan
Liman3
Aspirin
Imaš li dokaze da potvrdiš da učenik NEĆE biti upisan u školu ako ne plati ''dobrovoljnu donaciju''? Upisala sam svoje dete u srednju školu i nikakvu donaciju nisam dala.Tražili su, naravno!
Svi vi koji ste platili, a sada se navodno žalite, uradili ste tako jer vam je bilo lakše nego da se uhvatite u koštac sa peripetijama. Niste želeli da vaše dete ''ispašta''. Oni (zli službenici koji traže novac) to ne rade mimo vašeg blagoslova; zapravo, vaše ponašanje govori da je ''đački dinar'' roditeljima, ipak, prihvatljiv.
sveštenik
aha
Daca
Donator
Dodao bih jos samo to da sam ja (kao i vecina ucenika) saznao tek u cetvrtoj godini da skolski dinar nije obavezan. Dakle 3 godine redovnog placanja od strane 6 odeljenja po generaciji, svako odeljenje prosecno 24 ucenika i skoro svaki je odvojio po 3000 din godisnje.
Porazavajuca je cinjenica da smo u prve dve godine skolovanja ostali bez sale za fizicko, s opravdanjem "skola nije imala para za iznajmljivanje prostora".
SRamota
Tamara
Sanja
Merlinka
KOmša
xxx
severac
мама
Milan
Sa druge strane je pitanje da li želimo da dete ide u muzičku školu i da li škola može dobro da funkcioniše bez tih donacija.
Drugo, meni je tih par hiljada dinara najmanja stavka - privatni profesori muzike toliko uzimaju za par časova.
Mi smo navikli na besplatno školstvo (i zdravstvo), ali praksa pokazuje da je to danas jednostavno neodrživo. Sa druge strane, uvođenje neke ekonomske cene školarine bi onemogućilo veliki broj ljudi da se školuje. Zato je ovo neko srednje rešenje i mislim da je sasvim pravedno, jedino treba to zakonski regulisati da ne dolazi do nesporazuma. Treba definisati kao u vrtićima - školarina je tolika, budžet finansira toliko, ostalo plaćaju roditelji. Naravno, obratiti pažnju na socijalno ugrožene.
Ako je obavezno onda jedinstveni iznos na nivou npr. grada, opštine,...
Secam se 1994. godine isto je bilo "obavezno" prilikom upisa u Srednju skolu uplatiti troskove, i ako je Ministarstvo prosvete tvrdilo da je naplata nezakonita.
vreme prolazi - 07. jul 2008.
"U Ministarstvu ocenjuju da je naplaćivanje upisa nezakonito i neustavno, i da se to ne može tretirati kao „roditeljski dinar".
Odluku o „roditeljskom dinaru", za učenike koji se upisuju u srednje škole, ne mogu doneti roditeljski saveti izabrani prošle ili ranijih godina, rečeno je Beti, već to mogu učiniti novi saveti u septembru, ali ni tada ti izdaci ne mogu biti obavezni."
vreme prolazi - ...
Milica
Mama NS
S
nemam nikakav problem da pomognem školi u koju ide moje dete, uvek smo pomagali, ali mi je ovo bilo baš bezveze.
S druge strane, gde da se buniš odmah na početku i da im kažeš: ako hoćete da vam platim, pišite vi meni molbu i obrazložite.
Kapirate? Mini korupcija. Ne postaviš ih na mesto da onda posle oni ne bi tvoje dete... I tanko...
Liman3
Munja
mama
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H